"Nie ważne by być lepszym niż ktoś inny,
ważne by być lepszym niż było się wczoraj"
- Jigoro Kano
Judo z japońskiego to:
Judo jest to japońska sztuka walki powstała w 1882 roku. Jej twórcą jest Japończyk, prof. Jigoro Kano (1860 – 1938). Jako młodzieniec nie był silny ani duży ( w wieku 20 lat ważył nie więcej niż 45 kg) przez co mu dokuczano. Wkrótce zaczął trenować ju-jitsu. Po pewnym czasie Kano zaczął opracowywać własne techniki i udoskonalać te już mu znane. W wieku 22 lat zaczął prowadzić własną szkołę walki w świątyni w Kamakurze, która 2 lata później została przeniesiona i nazwana Kodokan. Stała się pierwszą a zarazem największą szkołą judo na świecie. Do 1952 roku judo trenowało ponad 6 mln ludzi w ponad 30 krajach na całym świecie. W 1964 roku judo stało się dyscyplina olimpijską dla mężczyzn, a pod naciskiem amerykańskich kobiet, od 1988 roku także i dla nich. Sport ten stał się jednym z najpopularniejszych sportów walki na świecie.
Filozofia judo:
Filozofia judo stworzona przez prof. Kano opiera się głównie na kilku zasadach:
Cel:
celem przewodnim uzyskanym przez systematyczne ćwiczenia, wysuniętym przez samego twórcę judo, jest „doskonalenie samego siebie”
uprawianie pod okiem doświadczonego trenera, judo przyczynia się do harmonijnego rozwoju , przekonuje ,że nie siła i ciężar ciała, a szybkość i zręczność są czynnikami decydującymi w działaniu
jest dla dzieci i młodzieży właściwym systemem wychowania fizycznego, sportem, który najlepiej przygotowuje do życia, pozwala cwiczącym nie tylko odkryć i rozwijać własne możliwości, ale także osiągnąć skuteczność w działaniu
judo rozwija szybkość, zwinność, wytrzymałość i siłę, a także spostrzegawczość, opanowanie, odporność, koncentrację i wytrwałość, jego wpływ wychowawczy jest niezaprzeczalny.
materiał zaczerpniety z "Judo sportowe" Janusz Pawluk, wydanie III
Copyright © 2012 - Wszelkie prawa zastrzeżone